Temat poruszania się po Holandii autem na polskich „blachach” jest w dalszym ciągu tematem który zastanawia wielu Polaków pracujących w Holandii. Czy poruszając się autem z polskimi tablicami musze opłacać podatek drogowy? Jak tak, to ile wynosi ten podatek drogowy? Czy jestem zwolniony z opłacania podatku drogowego kiedy pracuje w Holandii tylko na sezon? Na te i wiele innych pytań odpowiemy poniżej.
Faktem jest że Holandia zaostrzyła przepisy i już od wielu miesięcy rygorystycznie kontroluje drogi aby ściągnąć podatek drogowy od osób poruszających się w Holandii samochodem z zagranicznymi tablicami. Prawo holenderskie pozwala ściągnąć podatek drogowy do 5 lat wstecz. W roku 2017 w dalszym ciągu będą obowiązywały rygorystyczne przepisy i kontrole drogowe po to aby zainkasować podatki drogowe od właścicieli aut poruszających się w Holandii na polskich „blachach”.
Jakie podatki za samochód obowiązują w Holandii?
Obowiązuje podatek drogowy od pojazdów zmotoryzowanych (Skrót Holenderski: MRB), płacony przez cały okres posiadania auta w miesięcznych lub kwartalnych terminach. Jak również podatek od posiadania samochodu osobowego lub motoru (skrót holenderski: BPM), jest to jednorazowa oplata uiszczana przy zgłoszeniu swojego auta.
Czy pracując i mieszkając w Holandii muszę opłacać podatek za auto którym się poruszam?
Tak, jeżeli w okresie sześciu miesięcy mieszkasz i/lub pracujesz w Holandii przez co najmniej cztery miesiące musisz opłacać podatek za swoje auto. Nawet jeżeli w przeciągu 6 miesięcy zjedziesz do Polski na krótsze okresy (w sumie nie dłuższe niż 2 miesiące) jesteś traktowany jako osoba mieszkająca w Holandii a zarazem osoba zobowiązana do opłacania podatku za swoje auto na polskich „blachach”.
Czy muszę opłacać podatek kiedy poruszam się autem na polskich „blachach” które jest zarejestrowane na kogoś innego?
Tak, jeżeli Ty jesteś osobą która porusza się autem na holenderskich drogach to również Ty jesteś zobowiązany opłacać podatek niezależnie kto na papierze jest właścicielem tego auta. Uwaga!! Jeżeli pożyczyłeś auto od kogoś innego na krótki okres a właściciel auta już opłaca podatki za to auto w Holandii to nie musisz nic robić, w razie kontroli przedstaw dokumenty z których wynika ze właściciel auta już opłaca holenderski podatek za to auto.
Czy oprócz podatku drogowego (MRB) musze automatycznie opłacić podatek od posiadania samochodu (BPM)?
Nie. W niektórych przypadkach można uzyskać zwolnienie z opłaty podatku od posiadania samochodu (BPM). Miedzy innymi w przypadku oficjalnej przeprowadzki do Holandii, w przypadku pracy dla zagranicznej firmy lub w przypadku kiedy Twoje auto było wcześniej sprowadzane właśnie z Holandii. Skontaktuj się ze osobą która Ci profesjonalnie doradzi w sprawie zgłoszenia prośby o zwolnienie z opłaty podatku BPM. Prośbę ta składa się w urzędzie skarbowym hol. belastingdienst, za pomocą specjalnych formularzy.
Ile wynosi podatek drogowy (MRB) a ile wynosi podatek od posiadania samochodu (BPM)?
Podatek drogowy (MRB) jest zależny od czynników takich jak masa auta, rodzaj paliwa. Wylicz ile wynosi podatek drogowy za Twoje auto tutaj. Podatek od posiadania samochodu (BPM) jest ciężej wyliczyć, wysokość BPM jest zależna miedzy innymi od roku produkcji auta, paliwa, masy auta i wielu innych czynników. Zgłaszając swoje auto do Belastingdienst musisz wypełnić deklaracje BPM, podając specyficzne dane pojazdu z których Belastingdienst wyliczy wysokość podatku BPM. Przykładowa kwota podatku BPM za auto wyprodukowane w 2014 r, Suzuki Swift 1.2, benzyna, o brutto cenie 11.000 euro wynosi 1700 euro.
Gdzie muszę się zgłosić aby zacząć opłacać podatek za auto na polskich „blachach”?
Holenderski urząd skarbowy – Belastingdienst zajmuje się również sciąganiem podatków za auta. Aby zarejestrować swoje auto z polskimi tablicami musisz wypełnić deklaracje/formularz który jest dostępny na stronie urzędu skarbowego.
Czy mogę być zwolniony z opłacania podatku drogowego (MRB)?
Tak, ale tylko wtedy kiedy spełniasz jeden z poniższych warunków:
- pracujesz dla zagranicznej firmy (innej niż holenderska) i pracodawca udostępnia Ci auto służbowe na zagranicznej rejestracji
- jesteś właścicielem auta na zagranicznej rejestracji jak również jesteś właścicielem firmy w której pracujesz lub członkiem zarządu w zagranicznej firmie
Uwaga! W obydwu przypadkach musisz starać się o zwolnienie z opłacania podatku MRB składając wniosek do urzędu skarbowego o zgodę na zwolnienie z podatku dla pracownika lub dla pracodawcy
- pracujesz w Holandii tylko sezonowo lub przebywasz/mieszkasz w Holandii tymczasowo.
Co zrobić w przypadku kiedy już miałem kontrole i żaden urząd się do mnie jeszcze nie zgłosił?
Skontaktuj się niezwłocznie z urzędem skarbowym. Jeżeli posiadasz w dalszym ciągu auto w którym Cię skontrolowano, wypełnij szybko deklaracje na opłacanie podatku drogowego (MRB) i podatku od posiadania auto (BPM). Jeżeli nie używasz już auta w którym miałeś kontrole, zgłoś również ten fakt do urzędu skarbowego.
Co zrobić w przypadku kiedy miałem już kontrole i przyszły mi dokumenty z urzędu skarbowego o zapłacie podatku i wysokiej karze za niezgłoszenie auta?
Sprawdź czy urząd skarbowy słusznie nałożył na Ciebie obowiązek płacenia podatku i kary. Zasięgnij porady u osoby która profesjonalnie Ci doradzi. Jeżeli okaże się ze nie masz takiego obowiązku złóż koniecznie odwołanie (uwaga, termin na odwołanie wynosi 3 tyg. od wystawienia pisma). Jeżeli miałeś obowiązek opłacania podatku, będziesz musiał zapłacić naliczony podatek, biorąc pod uwagę wysokość kwoty warto wystąpić z prośba o rozłożenie całej kwoty na raty.
Podsumowując, zgłoś koniecznie swoje auto do urzędu skarbowego aby zapobiec wysokim opłatom i karom. Jeżeli sam tego nie zrobisz a urząd skarbowy dokona kontroli, zostanie na ciebie nałożony podatek od momentu kiedy przebywasz w Holandii i poruszasz się swoim autem na polskich tablicach. Prawo to działa 5 lat wstecz, czyli jeżeli miałeś swoje auto 5 lat i 5 lat przebywasz w Holandii to za wszystkie te lata będziesz musiał opłacić podatek. Oprócz podatku zostanie na ciebie nałożona kara w wysokości 100% należnego podatku drogowego. Sa to ogromne kwoty sięgające do 6 tys euro, w zależności od auta. Dlatego doradzamy dobrowolnie zgłosić swoje auto do opłacania podatku.